Projekt Spotkania sztuki z nauką organizowany w ramach programu HydePark inspirowany jest analogicznym projektem realizowanym od 2011 r. przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Cel przyświeca nam ten sam – chcemy „ukazać sztukę i naukę jako odmienne sposoby podejścia do tej samej rzeczywistości”. Jest to przedsięwzięcie bardzo interdysyplinarne – będą brać w nim udział zarówno naukowcy, jak i młodzi artyści.
W tym roku tematem naszych działań będzie człowiek, pokazany przez pryzmat biologii, chemii i fizyki. W jaki sposób funkcjonuje mózg, dlaczego widzimy, jakie są mechanizmy chorób? O tych (lub innych) problemach opowiedzą zaproszeni goście z Politechniki Łódzkiej, by dać nam inspirację do dalszych działań. Bazując na fachowej wiedzy, młodzież będzie musiała przedstawić organizm ludzki za pomocą instalacji artystycznych lub rzeźby, tak by w efekcie końcowym powstał człowiek widziany „od wewnątrz“.
Harmonogram zajęć przedstawia się następująco:
Podczas drugiego spotkania zespoły będą losować zakres tematyczny swojej pracy, od tego momentu mają miesiąc (do 11 stycznia) na realizację projektu pod opieką nauczyciela. Cały proces twórczy powinien być sfilmowany (film nie powinien być dłuższy niż 5 min.), efekt zaś końcowy sfotografowany. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać na adres II LO komplet dokumetów, tj. skserowane materiały (popularno)naukowe, z których młodzież korzystała, przygotowując się do projektu, film z pracy przy realizacji (format mp4) oraz zdjęcia jak najlepiej obrazujące efekt końcowy (format A4, liczba zdjęć dowlona). Wszystkie te materiały będą wykorzystane podczas wystawy kończącej projekt, kiedy też wręczone zostaną nagrody zwycięzcom.
Szczegółowy harmonogram projektu